روستای اسکان هدفی برای طبیعت گردی وسرمایه گزاری

سراب اسکان‌منطقه‌ای تفرجگاهی در نزدیکی روستای اسکان در شهرستان شازند واقع در استان مرکزی است. به دلیل وجود آب و هوای مناسب و موقعیت جفرافیایی ویژه، این منطقه به عنوان یکی از مناطق تفریحی مورد توجه قرار گرفته است. روستای اسکان در ۱۹ کیلومتری شازند و در شمال شهرستان شازند واقع شده و از توابع دهستان پل دوآب از بخش زالیان شهرستان شازند می‌باشد. نام روستا در ابتدا «سکان» بوده است.

علت این نامگذاری بر اساس باورهای محلی به آن جهت است که زمانی که از اردشیر بابکان پرسیدند در کدام محل این منطقه روستایی بنا کنند؟ پاسخ داد: «افرا-سرا-کان». (یعنی بر سر کوهی که این رود از آن جاری است) پس این روستا را بنا کردند و نام آن را «سرکان» گذاشتند. سرکان از دو جزء «سر» و «کان» ترکیب شده است که کان را به جای «خان» به کار برده‌اند و چشمه‌های کوهستانی معنی شده است. سرکان به مرور زمان به سکان و در نهایت اسکان تغییر یافت. پس اسکان را شاید بتوان به معنای ده واقع در دامنه کوه و دارای چشمه یا سراب دانست که این تعریف با جغرافیای طبیعی منطقه کاملاً همخوانی دارد(مهرالزمان نوبان. نام مکان‌های جغرافیایی در بستر زمان. چاپ اول. تهران: انتشارات ما، ۱۳۷۶. ۳۵. شابک ‎۹۶۴-۶۴۹۷-۰۰-۴.)

یکی دیگر ازجذابیت های روستای اسکان؛ کوه شاه زنده وقله آن است که بنابرروایت فردوسی درشاهنامه کیخسرو یا کیقباد درغار این قله پنهان شده است واز دید مردم نهان گشته، زرتشتیان اعتقاد دارند که این غار زیارت گاه آنان در طول تاریخ ایران بوده است.
درکنارسرآب اسکان یکی ازمراکزمهم پرورش ماهی وتخم ماهی های زینتی خاورمیانه احداث شده است که توسط بخش خصوصی درحال توسعه وبهره برداری است یکی دیگر از موارد مهم سرمایه پذیری دراطراف این روستای زیبا، معادن شن وماسه است.

این سراب در دامنه کوه لجور واقع شده و میزان آب‌دهی آب ۲۰۰ لیتر در ثانیه است که در بخش کشاورزی در روستا و مناطق اطراف آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.  این سراب در کیلومتر ۳۰ جاده اراک به ملایر و بروجرد قرار دارد. دسترسی آسان به شهرهای اراک و شازند، وجود شهرک مهاجران در نزدیکی منطقه و قرار گرفتن در کنار محور ترانزیت شرق به غرب از مزیت‌های منطقه برای سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری است.
گزارش تصویری ازاسکان:

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + نوزده =